Kterak Amálka domů přišla

Jestli zvažujete rozšířit domácnost o další čtyři nohy, věnujte následujícím řádkům zvláštní pozornost. Měli byste totiž dopředu vědět, že… (A pokud už máte fázi rozšiřování za sebou, přičemž jste zhruba před devíti měsíci nepracovali na dvojčatech, pozornost věnujte taky, ať můžete průběžně souhlasně pokyvovat hlavou jojo, to znám.)

V přípravné fázi může panovat jistá nerozhodnost. Váháte-li s pořízením štěněte, nepište si seznamy pro a proti. Až uvidíte na zemi nejistě se pohybující spleť tlapek, ocásků a uší a ve svých natěšených prstech pocítíte zlověstnou pichlavost ostrých zoubků, budou jakékoli seznamy k ničemu. Přepadne vás náhlá potřeba alespoň část klubka mít (nejlépe v počtu čtyři končetiny, dvě uši, jeden ocas).

Teď, když už víte, že se domácnost rozroste, začnou panovat přípravy na příchod nového člena. (Pokud jste se nerozhodli, že si z klubka uzmete větší část. I v tomto případě dbejte na správný poměr tlapek, uší a ocásků!) Nad výběrem pelechu, hraček, misek a krmení se dá strávit hodně času (o počtu stovek, které zmizí z vašeho účtu ani nemluvě). Počítejte ale s tím, že ten super krásný pelíšek, který jste vybírali, aby pasoval k barvě očí a odstínu srsti nastávajícího miláčka, bude záhy podroben náročné a nemilosrdné operaci (ano, chirurgem začátečníkem bude onen nově příchozí), při které pacient s pravděpodobností hraničící s neoddiskutovatelnou jistotou nepřežije. Navíc k čemu vlastní pelech? Ve vaší posteli je přece místa dost!

Na den D si rozhodně připravte následující: týdenní dovolenou, popř. povolení spát v práci, v případě obývání vyšších pater bivakovací vak pro neustálé venčící vycházky, věrtel Stilnoxu v kombinaci s dostatečnou zásobou náplastí na pokousané části těla (vašeho!), nezapomeňte ani na rozloučení se s uklizenou domácností a poslední vlídný pohled věnujte nábytku, který bude od nynějška podroben důkladné zkoušce pevnosti ve skusu. Pokud se vám zdá, že budete muset obětovat mnoho, vězte, že miláčkův čumáček nebo tlapky zapíchnuté při probuzení ve vaší tváři, zádech a postupně i ostatních částech těla, jeho oddanost a bezmezná láska, vám veškeré obavy záhy rozeženou.

A tak se i stalo! Vítej doma, Amy!